danas je 20.3.2025

Input:

PRAVILNIK O ODGOVORNOSTI ZAPOSLENIKA ZA POVREDE OBVEZA IZ RADNOG ODNOSA

6.3.2025, , Izvor: Verlag Dashöfer

PRAVILNIK O ODGOVORNOSTI ZAPOSLENIKA ZA POVREDE OBVEZA IZ RADNOG ODNOSA

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom utvrđuju obveze iz radnog odnosa i u vezi s radom zaposlenika, uređuje se odgovornost zaposlenika nastala povredom tih obveza i mjere koje se izriču te postupak i nadležnost osobe, odnosno tijela za vođenje postupka i izricanje mjera za povredu obveza iz radnog odnosa.

Članak 2.

Zaposlenici u smislu ovog Pravilnika su osobe koje su sklopile ugovor o radu na određeno ili na neodređeno vrijeme, s punim ili nepunim radnim vremenom.

Članak 3.

U tekstu ovog Pravilnika pojam ,,zaposlenik“, ima značenje pojma ,„radnik“ iz Zakona o radu.

Članak 4.

Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.

Članak 5.

Na radu i u vezi s radom zaposlenici imaju sljedeće obveze:

  1. osobno obavljati preuzeti posao, prema uputama poslodavca danim u skladu s naravi i vrstom rada,
  2. uredno dolaziti na rad i u vrijeme rada ne udaljavati se iz radnih prostorija bez znanja i odobrenja nadležne osobe (rukovoditelja) te savjesno, kvalitetno i pravodobno obavljati poslove i radne zadaće,
  3. čuvati i racionalno koristiti opremu i uređaje poslodavca, u skladu s propisima i općim aktima,
  4. svojim radom i ponašanjem čuvati ugled poslodavca,
  5. pridržavati se svih sigurnosnih i zdravstvenih mjera, u skladu s posebnim propisima,
  6. sudjelovati u otklanjanju opasnosti koje ugroze poslodavca ili joj neposredno predstoje,
  7. najkasnije u roku od 24 sata obavijestiti rukovoditelja tj. direktora ili drugu osobu koju ovlasti on o razlozima spriječenosti dolaska na rad,
  8. obavijestiti poslodavca o privremenoj nesposobnosti za rad što je moguće prije, a najkasnije u roku od tri dana dužan mu je dostaviti liječničku potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad i njezinom očekivanom trajanju,
  9. poštovati obveze preuzete ugovorom o radu, kao i temeljne obveze i prava iz radnog odnosa utvrđene Zakonom o radu i drugim općim aktima i odlukama koje donosi poslodavac i njegova tijela.

Članak 6.

Odgovornost zaposlenika nastaje povredom radnih obveza iz rada i u vezi s radom propisanih ovim Pravilnikom.

Članak 7.

Povrede radnih obveza mogu biti lakše, teže i osobito teške.

Članak 8.

(1) Lakše povrede radnih obveza su one povrede koje po svojoj naravi nisu takve da nastavak radnog odnosa nakon njihova počinjenja ne bi bio moguć.

(2) Lakše povrede radnih obveza su: neopravdano kašnjenje na posao ili nedopušteno napuštanje radnoga mjesta tijekom radnoga vremena dulje od 15 minuta, više od tri puta tijekom mjeseca, neopravdano kašnjenje na posao preko sat vremena, napuštanje radnih prostorija tijekom radnoga vremena bez odobrenja ili opravdanog razloga, neopravdan izostanak s posla jedan dan, nepravodobno obavještavanje rukovoditelja o spriječenosti dolaska na rad u roku 24 sata bez opravdanog razloga, neobavještavanje rukovoditelja o nastupu privremene nesposobnosti za rad najkasnije u roku od tri dana, odnosno u istom roku nedostavljanje liječničke potvrde rukovoditelju, direktoru ili drugoj osobi koju ovlasti on o privremenoj nesposobnosti za rad i njezinu očekivanom trajanju, nedostavljanje doznaka nakon što je zaključeno bolovanje, odnos prema suradnicima i drugim zaposlenicima koji stvara uznemirenje i netrpeljivost među suradnicima i zaposlenicima, neosnovano zadržavanje na radnim mjestima i u radnim prostorijama drugih zaposlenika kojim se ometa rad drugih zaposlenika, a koje zadržavanje nije u vezi s radom i procesom rada, odbijanje suradnje sa suradnicima i drugim zaposlenicima u zajedničkom obavljanju posla, nepodnošenje putnog naloga na obračun u roku od trideset dana od dana završetka putovanja, nepravovremeno izvršavanje naloga rukovoditelja, direktora ili druge osobe koju on ovlasti ako uslijed toga nisu nastupile štetne posljedice, nepravodobno obavještavanje neposrednog rukovoditelja o nemogućnosti izvršenja pojedinog posla bez štetnih posljedica, nesavjesno ili nemarno izvršavanje radnih zadataka ili izvršenje radnih zadataka protivno pravilima struke, nebriga o sredstvima za rad koja su zaposleniku povjerena, neuredno čuvanje spisa, podataka ili druge povjerene dokumentacije, uporaba prostorija i opreme poslije radnog vremena na način protivan odlukama nadležnih tijela, iznošenje netočnih informacija o radu i poslovanju, druge lakše povrede radnih obveza propisane posebnim zakonom, općim aktima poslodavca, ugovorom o radu ili kolektivnim ugovorom.

Članak 9.

Teže povrede radnih obveza su: ponavljanje lakših povreda radnih obveza više od tri puta u roku od dvije godine, neopravdan izostanak s posla više od tri dana u jednom mjesecu ili dva do četiri dana uzastopno, neopravdan nedolazak na posao ili samovoljno napuštanje posla, zbog čega se remeti rad ili organizacija rada, neopravdano odbijanje obavljanja posla, opetovano neizvršavanje poslova, izrazito nemarno, nepravodobno, nesavjesno i neredovito izvršavanje poslova koji su zaposleniku povjereni ili utvrđeni ugovorom o